Nazwa projektu: WSKM uczelnią dostępną
Numer projektu: FERS.03.01-IP.08-0033/24
Wartość projektu: 5 230 872,75 zł
w tym dofinansowania: 5 073 572,75 zł
Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 – możliwość korzystania przez osoby ze szczególnymi potrzebami z infrastruktury, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych oraz produktów i usług na zasadzie równości z innymi osobami. Dostępność zapewnia się przede wszystkim przez uwzględnianie uniwersalnego projektowania.
Dostępność określa zapewnienie warunków do pełnego uczestnictwa w życiu uczelni i społeczności akademickiej, w tym podczas przyjmowania na kształcenie, kształcenia, prowadzenia badań naukowych, udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz zatrudnieniu – na zasadzie równości z innymi osobami.
Realizacja projektu ma służyć wzrostowi szeroko rozumianej dostępności Uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami (w tym osób z niepełnosprawnościami), studiujących, pracujących, współpracujących lub korzystających z oferty Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie.
Kluczowy cel projektu stanowi zwiększenie dostępności Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla osób o specjalnych potrzebach, poprzez wdrożenie kompleksowego programu zakładającego zmiany organizacyjne, proceduralne w zakresie kształcenia, technologiczne, architektoniczne oraz realizację działań podnoszących świadomość i kompetencje kadry Uczelni i studentów.
Grupą docelową projektu, w której zidentyfikowano potrzebę zwiększenia dostępności dla osób z niepełnosprawnością oraz osób o specjalnych potrzebach, są studenci Uczelni, w szczególności osoby nieaktywne zawodowo i bez doświadczenia zawodowego, a także kadra ze wszystkich jednostek WSKM.
Aktualny stan infrastruktury technologicznej uczelni oraz wewnętrznych systemów informatycznych i procedur administracyjnych pokazuje znaczący deficyt w obszarze dostępności dla osób o szczególnych potrzebach.
W ramach projektu na WSKM zostaną opracowane i wdrożone rozwiązania, zrealizowane inwestycje oraz zakupiony sprzęt i wyposażenie. Działania te zwiększą znacząco atrakcyjność Uczelni jako dostępnej dla osób o specjalnych potrzebach.
Cała kadra zarządzająca, administracyjna i członkowie jednostki ds. dostępności oraz 80% kadry dydaktycznej WSKM zostaną objętych szkoleniami, w wyniku czego podniosą swoje kompetencje i świadomość w zakresie dostępności we wszystkich obszarach wskazanych w projekcie.
- Uczestnictwo w zespołach tematycznych
- Przeprowadzenie audytu architektonicznego uczelni (na zakończenie realizacji projektu)
- Opracowanie planu likwidacji barier architektonicznych w uczelni obejmującego wszystkie obiekty, w których prowadzona jest działalność uczelni
- Opracowanie wytycznych i rekomendacji standardów dot. dostępności architektonicznej, jakie powinny spełniać budynki uczelni
- Opracowanie deklaracji dostępności i jej coroczna aktualizacja zgodnie z obowiązującymi przepisami
- Przeprowadzenie audytu uczelni w zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej (na zakończenie realizacji projektu)
- Opracowanie planu likwidacji barier informacyjno-komunikacyjnych
- Opracowanie wytycznych i rekomendacji dot. dostępności informacyjno-komunikacyjnych
- Stworzenie systemu identyfikacji wizerunkowej marki uczelni
- Przygotowanie oznaczeń budynków wg księgi znaków
- Przygotowanie szablonów (Powerpoint) i formatek do publikacji postów w mediach społecznościowych
- Przeprowadzenie audytu strony internetowe WCAG
- Opracowanie planu likwidacji barier cyfrowych
- Opracowanie wytycznych i rekomendacji dot. dostępności cyfrowej
- Modyfikacja strony internetowej
- Coroczny przegląd strony internetowej pod kątem dostępności i jej aktualizacja
- Dostosowanie elektronicznego systemu rekrutacji do standardów WCAG
- Opracowanie, wdrożenie i monitoring planu rozwoju technologicznego uczelni zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego
- Opracowanie 5 procedur
- Szkolenia dla kadry dot. podnoszenia świadomości niepełnosprawności
Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami.
Odpowiemy na wszystkie pytania, doradzimy i pomożemy.